22 maj 2009

Relacja ze spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki 5.05.2009 r.



We wtorek 5.05. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki poświęcone książce Mariusza Szczygła Gottland. W rozmowie, poza stałymi dyskutantami, wzięły udział trzy nowe osoby, a w tym dwóch panów (pierwszy męski element w do tej pory zdecydowanie babskim gronie ;) ).
Okazało się, że większość osób nie zdążyła przeczytać książki, ale oczywiście nie było to przeszkodą w rozmowie o niej, gdyż uczestnicy dyskusyjnych klubów, którzy nie czytali omawianej pozycji, mogą się przysłuchiwać dyskusji, a po chwili włączyć się do niej ze świeżym spojrzeniem na sprawę. Poza tym dyskusja zawsze może ich zachęcić do zapoznania się z treścią książki, na temat której usłyszeli sporo dobrego od innych uczestników spotkania.
Tym razem przedmiotem naszej rozmowy nie była powieść tak jak ostatnio, tylko zbiór reportaży na temat Czech. Dużym plusem tego zbioru było to, że i tak czytało się go jak dobrą powieść ;) Najpierw zostały w niej opisane zdumiewające losy Tomasa Baty (założyciela znanej na całym świecie firmy obuwniczej Bata) i jego rodziny. Następnie historia Lidy Baarovej, czeskiej aktorki na punkcie której oszalał Goebbels. Później opowieści o wielu Czechach, na których komunizm odcisnął niezatarte piętno. Szczygieł sprawnie odmalowywał słowami portrety naszych sąsiadów, skupiając się nie tylko na ich historii, ale także na ich postawach życiowych oraz mentalności.
Podczas dyskusji na temat reportaży Szczygła nie obyło się bez porównań do naszej polskiej historii i naszego podejścia do komunizmu. Czesi okazali się dużo bierniejsi, mniej waleczni, bardziej oportunistyczni niż my. Chętniej poddawali się reżimowi. Pytanie: dlaczego? Odpowiedzi proszę szukać w książce Mariusza Szczygła Gottland.

Zapraszamy na kolejne spotkanie, które odbędzie się 2.06.2009 (wtorek) o godzinie 18.00 w filii Konstancińskiego Domu Kultury (ul. Sobieskiego 6). Przedmiotem dyskusji będzie książka Lidii Amejko Żywoty świętych osiedlowych.


Brak komentarzy: